|
Ethereum ETFs
|

آیا میم کوین‌ها هم شت کوین هستند؟

شت کوین

با‌توجه‌به افزایش محبوبیت و اهمیت بازار ارزهای دیجیتال در جامعه کنونی، آشنایی با تفاوت‌ها و نقاط عطف شت کوین و میم کوین می‌تواند در روند سرمایه‌گذاری و معامله، تاثیر به‌سزایی داشته باشد. در واقع یک تریدر حرفه‌ای با آگاه بودن به این امر که ریسک معامله در میم کوین‌ها بسیار بالاتر است، می‌تواند کمترین ضرر را در بدترین شرایط متحمل شود. shitcoinها به تازگی وارد دنیای بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند؛ اما در عین حال بخش گسترده‌ای از کوین‌ها را در بر می‌گیرند. چالش مهمی که وجود دارد، بسیاری از سرمایه‌گذاران نمی‌توانند به تفاوت‌های بین این دو نوع ارز پی ببرند. به همین ترتیب می‌خواهیم در این مطلب، به پرسش متداول آیا میم کوین‌ها هم شت کوین هستند، پاسخ دهیم.

شت کوین چیست؟

شت کوین یکی از اصطلاحات ارز دیجیتال بسیار پرکاربرد در چند سال اخیر است. این اصطلاح برای برخی از ارزهای دیجیتالی که هیچ هدف خاص و یا نوآوری جدیدی ندارند و قرار نیست ارزشی به دنیای کریپتوکارنسی اضافه کنند اطلاق می‌شود. این اصطلاح در واقع برای بی ارزش نشان دادن یک پروژه ارز دیجیتال به کار می‌رود. شاید جالب باشد که بدانید شت کوین تا حدی یک اصطلاح سلیقه‌ای است، ممکن است یک رمزارز از نظر برخی افراد شت کوین باشد و از نظر برخی دیگر جای بحث داشته باشد. اینکه از چه تاریخی دقیقا شت کوین وارد اصطلاحات ارزهای دیجیتال شد، مشخص نیست. معلوم نیست چه کسی برای اولین بار این اصطلاح را برای رمزارزهای بدون فایده به کار برد. اما این اصطلاح در فروم BitcoinTalk در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۱۰ برای اولین بار استفاده شده است.

با مطالعه تاریخچه و سرگذشت بسیاری از ارزهای دیجیتال می‌توان به روشنی به هدف و رسالت هر کدام از عرضه پی برد؛ اما شت کوین‌ها، در دسته‌بندی ارزهایی قرار می‌گیرند که بدون هدف خاصی عرضه شده‌اند! به عبارتی ساده‌تر، این رمز ارزها بدون هدف خاصی در بازار کریپتوکارنسی‌ها بدون ایجاد ارزشی معامله می‌شوند؛ اما ارزهایی مانند بیت کوین با هدف کاهش تورم و جلوگیری از حضور نهاد واسطی مانند بانک‌ها در معاملات ارزی است! به این نکته هم توجه داشته باشید که منظور از اصطلاح shitcoin، تنها برخی ارزهای تعیین‌شده نیست، بلکه ممکن است از نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران، برخی ارزها در این دسته‌بندی قرار گیرند.

دلیل استفاده از اصطلاح شت کوین در برخی ارزهای دیجیتال

علت اینکه برای برخی از ارزهای دیجیتال از اصلاح shitcoin استفاده می‌شود، در واقع بی‌ارزش بودن آن‌هاست! برخی از ارزها علاوه‌بر بی‌هدف بودن، وایت پیپری هم نداشته و به‌همین‌دلیل در بازار شت کوین نامیده می‌شوند. البته استفاده از این اصطلاح چارچوب خاصی ندارد، ممکن است برخی از سرمایه‌گذاران به علت ارزش بسیار کم یک ارز دیجیتال، آن را shitcoin عنوان کنند.

میم کوین چیست؟

بحث اصلی که جدیدا بر سر زبان‌ها افتاده، بحث وجود تفاوت بین shitcoin و میم کوین است. اگر در فضای مجازی فعالیت داشته باشید، بدون شک با اصطلاح “میم” آشنا هستید. در واقع ریشه اصلی میم کوین‌ها به بستر فضای مجازی و اینترنت برمی‌گردد. آن دسته از رویدادهایی که در یک بازه زمانی کوتاه‌ترند و بولد می‌شوند، میم نام دارند!

تفاوت میم کوین و شت کوین

نکته مهمی که وجود دارد، در خیلی از اوقات منظور از میم کوین‌ها، شت کوین نیست. میم کوین‌ها در اصل همان ارزهای دیجیتالی هستند که به‌عنوان یک شوخی و مزاح عرضه می‌شوند. اگر دقت کرده باشید، برخی از میم کوین‌ها مانند بیبی دوج، دوج کوین و ارزهایی از این دسته، همگی با یک داستان طنز و به اصطلاح میم خاصی ساخته شده‌اند. جالب است بدانید این کوین‌ها عموما توسط یک جامعه خاص یا افراد معروفی حمایت می‌شوند.

این نوع ارزهای دیجیتال عموما تصویر یک شخصیت خاص، یا ایده منحصربه‌فردی را به‌عنوان لوگو دارند. طبیعتا باتوجه‌ به‌اینکه پیش‌زمینه اصلی این ارزها، موضوعاتی ترند و بولد هستند، فرایند افزایش قیمتی و محبوبیت آن‌ها نیز موقت خواهد بود.

تفاوت میم کوین و شت کوین

تفاوت میم کوین و shitcoin از نظر ویژگی‌ها و ساختار

ارزهایی که با شوخی ساخته می‌شوند، برای اهداف سرمایه‌گذاری بلندمدت به‌‌هیچ‌وجه مناسب نیستند! یکی از ویژگی‌های اصلی Memecoinها قیمت صعودی کوتاه‌مدت آن‌هاست. در واقع خرید این دست از کوین‌ها فرصتی کوتاه و اندک برای کسب سود است. این دسته از کوین‌ها ممکن است به صورت نامحدود عرضه شوند و از طرفی قیمت اولیه آن‌ها به میزان زیادی کاهش یابد.

از طرفی shitcoinها پروژه‌هایی هستند که معمولا سرمایه‌گذار بسیار کمی داشته و به نوعی جزو ارزهای پایه بازار محسوب نمی‌شوند! البته مقصود اصلی از جمله فوق این نیست که سرمایه‌گذاری روی shitcoinها مناسب نیست، بلکه برعکس می‌توان با خرید این نوع ارزها، سودهای بالایی را کسب کرد؛ اما اصل مهمی که وجود دارد، بحث پیش‌بینی بازار و نقاط پامپ و دامپ است.

راهنمای تشخیص شت کوین‌ها از سایر ارزها

برای اینکه بتوانید shitcoinها را از سایر ارزهای دیجیتال به سادگی تشخیص دهید، باید ثابت کنید که ارز مورد نظر شیت کوین نیست! البته تشخیص این ارزها از سایر توکن‌های دیگر شاید باعث شود تا شما دچار وسواس در معاملات شوید؛ اما از طرفی می‌توانید به‌راحتی انواع آن‌ها را تشخیص داده و تصمیم قاطعانه‌تری در سرمایه‌گذاری روی این ارزها اتخاذ کنید.

البته چالش مهمی که در این راستا وجود دارد، این است که برخی از سرمایه‌‌گذاران حتی در تشخیص میم کوین‌ها از شیت کوین‌ها دچار اشتباه می‌شوند! برای اینکه شما نیز به این اشتباه دچار نشوید، بهتر است ویژگی‌های ذکر شده در مورد shitcoinها را با سایر ارزهای دیجیتال مقایسه کنید.

معروف‌ترین پروژه‌های shitcoin

یکی از دانستنی‌های جالبی که در مورد شت کوین و میم کوین وجود دارد، بحث مشابه‌بودن برخی ارزهای دیجیتال است. به زبانی ساده‌تر، ارزهایی مانند دوج کوین، شیبا اینو و مونا کوین از جمله ارزهایی هستند که هم shitcoin بوده و هم میم کوین محسوب می‌شوند! اما در ادامه قصد داریم تنها چند مورد از معروف‌ترین پروژه‌های shitcoin را معرفی کنیم.

بیبی دوج کوین

این ارز دیجیتال روی شبکه BEP-20 پایه‌گذاری شده است. شاید داستان‌های زیادی در مورد این ارز محبوب شنیده‌اید؛ اما واقعیت این است که بیبی دوج، فرزند دوج کوین است. این ارز با هدف جبران کردن نواقص پدر خود معرفی شده است! بیبی دوج در کمال ناباوری در عرض کمتر از 1 سال پس از عرضه خود (2023) توانست به جایگاه بسیار مناسبی در بازار برسد. بخش عظیمی از ماجرای محبوبیت این ارز، به حمایت‌های بی‌وقفه ایلان ماسک مربوط می‌شود.

فلوکی اینو

بر خلاف عقیده بسیاری از سرمایه‌گذاران، این ارز طرفا جهت یک شوخی عرضه نشده و می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور، صنعت کریپتوکارنسی را متحول کند؛ اما ماجرای استقبال گسترده فعالان بازار از این ارز تا حد زیادی به پشتیبانی ایلان ماسک بر می‌گردد. این شخص در مورخه 25 ژوئن سال 2021 در حساب توییتر خود گفته بود که قصد دارد ارزی با نماد سگ از نژاد شیبا اینو را به بازار عرضه کند. همین امر باعث شد تا ایده راه‌اندازی ارز فلوکی اینو به وجود بیاید.

فلوکی

سخن پایانی

هدف اصلی ما از انتشار این اطلاعات، تشویق یا ترغیب شما به خرید شت کوین یا میم کوین نیست! بلکه صرفا ارائه اطلاعاتی مفید در مورد این دو نوع ارز است. تحت هر شرایطی باید فرایند خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط شخصی ماهر و متخصص در این زمینه انجام شود؛ اما برای موفقیت در پروسه خرید و فروش shitcoinها، قبل از انجام هر کاری حتما با مشاوران حرفه‌ای و متخصص مشورت کنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️