|
Ethereum ETFs
|

اتم (ATOM)

اتم

ارز دیجیتال ATOM چیست؟

قطعاً اگر در بازار رمزارزهای دیجیتال فعالیت دارید نام ارز دیجیتال Atom را شنیده‌اید. ارز دیجیتال اتم یا همان کازموس یکی از پروژه‌های بسیار محبوب دنیای بلاک‌چین است که توانسته در مدت کوتاهی طرف‌داران بسیاری را جذب خود کند. این پروژه هدف خود را برای ایجاد ارتباط راحت‌تر در میان بلاک‌چین‌های مختلف گذاشت و از این رو توانست در میان کاربران نیز محبوبیت بسیاری را کسب کند. پوشش این ضعف همیشگی دنیای بلاک‌چین باعث شد تا شبکه کازموس و توکن بومی آن یعنی همان ارز دیجیتال atom در تنها 2 سال رشد بیش از 500 درصدی را تجربه کند.

ATOM
کازماس / تومان
نماد نشانه گذاری این ارز را با (ATOM) انجام می شود.
chart
خرید از ما
370,435
فروش به ما
367,168
آخرین تغییرات این ارز -1.53% بوده است.

قطعاً در حال حاضر یکی از شناخته شده‌ترین شبکه موجود در دنیای بلاک‌چین کازموس است. درحالی‌که بسیاری از پروژه‌های جدید تلاش برای ایجاد تغییر در یک تکنولوژی بلاک‌چین را دارند کازموس و ارز اتم توانستند با ایجاد ارتباط میان شبکه‌های مختلف بلاک‌چین گوی رقابت را از دیگر رمزارزها بربایند. اما برای استفاده از این شبکه نیاز به ارز دیجیتال Atom خواهید داشت. در این شبکه برای انجام تراکنش‌هایی همچون پرداخت، کارمزد، دریافت و … تنها با خرید ارز دیجیتال Atom و استفاده از آن امکان‌پذیر خواهد بود.

قیمت ارز دیجیتال atom

همان‌طور که اشاره کردیم قیمت ارز دیجیتال atom توانست طی مدت دو سال ارزش خود را بیش از 5 برابر کند. در زمان نگارش این مقاله ارزش رمزارز اتم بیش از 10 دلار است که در مقایسه با قیمت 3 دلاری سال 2019 یک افزایش قابل‌توجه در این رمزارز ایجاد شده است. اما قطعاً نمی‌توان با قاطعیت ادامه روند رشد این رمزارز را تضمین کرد. توجه داشته باشید که در دنیای رمزارز در هر زمان امکان ازدست رفتن بخش یا کل سرمایه شما وجود خواهد داشت.

کازموس

خرید ارز دیجیتال atom

خرید ارز دیجیتال atom نیز تفاوت ساختاری با دیگر رمزارزها ندارد. برای استفاده از آن نیازمند یک کیف پول همچون کیف پول کپلر خواهید بود. البته شما می‌توانید از کیف پول‌های دیگر همچون بایننس، لجر، مث والت، متامسک و … نیز استفاده نمایید. سپس با مراجعه به صرافی‌هایی همچون صرافی کوینکس و یا MEXC می‌توانید ارز موردنظر خود را خریداری نمایید. هر دو صرافی یاد شده از جمله پرآوازه‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال atom هستند که به‌راحتی می‌توانید در آنها نسبت به خرید یا فروش ارز دیجیتال atom اقدام فرمایید.
صرافی کوینکس فعالیت خود را در هنگ‌کنگ شروع کرد و توانست به‌سرعت به یکی از مشهورترین صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیا تبدیل شود. در این صرافی شما می‌توانید بیش از 200 ارز دیجیتال را معامله کنید. همچنین هزینه‌ها و فی‌های مربوط به هر رمزارز به طور مجزا قرار گرفته‌اند.
صرافی MEXC نیز یکی دیگر صرافی‌های محبوب در میان کاربران است که فعالیت خود را در سال 2018 شروع کرد. این صرافی به استفاده از فناوری‌های تطبیق تراکنش در مقیاس‌های بالا شناخته شده است. این صرافی در حال حاضر بیش از 6 میلیون کاربر را در 70 کشور جهان در خود جای داده است.

استیک ارز اتم در کیف پول کپلر

برای فهمیدن نحوه استیک رمز ارز Atom در ابتدا می‌بایست معنای استیک رمزارز را متوجه شویم. استیک کردن دارایی خود در یک کیف پول یکی از روش‌های محبوب کسب درآمد است که تنها در شبکه‌های مبتنی بر Proof of Stake امکان‌پذیر خواهد بود. تقریباً تمامی شبکه‌های POF بر مبنای بلاک‌چین اتریوم یا بخشی از DeFi آن وجود دارند. در زمان استیک کردن ارز دیجیتال atom خود، شما مشخصاً دارایی دیجیتال خود را همانند یک وثیقه برای افزایش اعتبار شبکه در اختیار آن قرار داده و بر اساس قوانین و قواعد در مقابل آن سود سالیانه دریافت خواهید کرد.

همچنین در یک شبکه بلاک‌چین با الگوریتم اثبات سهام یا همان POF می‌توانید با رسیدن به حداقل میزان استیک حق رأی در شبکه را به دست آورید که این حق رأی با میزان رمزارز استیک شده شما رابطه مستقیم خواهد داشت. استیک ارز اتم در کیف پول کپلر سودی معادل 16 درصد را در اختیار شما قرار خواهد داد که البته پس از کسر کمیسیون 2.5 درصدی این عدد به 13.5 درصد در سال خواهد رسید.
توجه داشته باشید که برای استیک کردن ارز اتم می‌بایست از یک VPN امن استفاده نمایید. درون نرم‌افزار یا اپلیکیشن کپلر و انتخاب Stake می‌توانید یکی از نودهای شبکه کازماس را انتخاب کرده و دارایی خود را در آن قرار دهید. توجه داشته باشید که درصورتی‌که بخواهید رمزارز خود را از حالت استیک خارج نمایید می‌بایست 14 روز صبر کنید. در این زمان سودی نیز به شما تعلق نخواهد گرفت. پس در زمان انتخاب نود به اعتبار و قدرت رأی‌دهی آن توجه کامل داشته باشید.

استخراج ارز اتم

استخراج ارز اتم به شکل اتریوم و بیتکوین امکان پذیر نیست. باتوجه به وضعیت POS شبکه امکان استخراج یا ماین کردن مستقیم رمزارز اتم وجود نخواهد داشت. شما برای به‌دست آوردن رمزارز اتم می‌بایست آن را خریداری کرده یا با استیک کردن دارایی خود سالانه سود آن را به‌صورت ارز اتم دریافت نمایید.

یکی دیگر از روش‌ها استخراج یک رمزارز دیگر و معامله آن با رمزارز اتم است که البته این روش معایب بسیار و ریسک بسیاری خواهد داشت. به‌طورکلی امکان استخراج رمزارز در شبکه‌های POS وجود ندارد. امکان دریافت ارز اتم نیز به‌وسیله ساخت و راه‌اندازی یک نود نیز وجود دارد که البته اگر تازه‌کار هستید این روش را برای شما پیشنهاد نمی‌کنیم.

شروع به کار ارز دیجیتال اتم

پروژه کازموس نیز همانند دیگر پروژه‌های دنیای بلاک‌چین با ایده شروع شد. دو شخص به نام‌های Ethan Buchman و Jae Kwon توانستند با شناختن مشکل ارتباطی میان شبکه‌های مختلف بلاکچین و طراحی یک شبکه برای ارتباط میان آنها شبکه محبوبی همچون کازموس را راه‌اندازی کنند. مشخصاً سیستم POW که پایه بیت‌کوین و اتریوم هستند با سرعت پایین و هزینه بالای خود نیاز به تغییر یا ارتقا داشتند. به همین علت نیز این دو نفر تصمیم گرفتند تا راهکاری را برای حل این مشکل پیدا کنند. در سال 2014 پروژه اولیه آنها با نام Tendermint شروع به فعالیت کرد.

این نام درواقع همان الگوریتم POS شبکه کازموس است که بخش بسیاری از عملکرد شبکه بر اساس آن است. باتوجه به محبوبیت این شبکه صاحبان آن در سال 2016 گرفتند که نقشه راه این بلاکچین و ارز دیجیتال atom مربوط به آن را به عموم ارائه کنند. تنها یک سال طول کشید تا اولین ارز دیجیتال اتم به فروش برسد.

شبکه کازموس

آشنایی با شبکه کازماس

شبکه کازماس (Cosmos) بستری غیرمتمرکز است که هدف آن ایجاد ارتباط و تعامل بین بلاک چین‌ های مختلف می باشد. در حقیقت کازماس تلاش می‌کند تا شبکه بزرگی از تمام بلاک چین‌ها ایجاد. تحقق تعامل‌پذیری و مقیاس‌پذیری آرمان‌های اصلی این شبکه است. شبکه کازماس و سایر بسترهایی که می‌خواهند نوآوری و قابلیت‌های جدیدی ایجاد کنند «بلاک چین نسل سوم» نامیده می‌شوند. برخی از کارشناسان و توسعه‌دهندگان به شبکه کازماس و پولکادات لقب «اینترنت بلاک چین» را داده‌اند. این لقب به خاطر اهدافی است که این دو پروژه دنبال می‌کنند و قصد ایجاد شبکه و پل‌های ارتباطی بین سیستم‌های متعدد را دارند

نحوه عملکرد شبکه کازموس و ارز اتم

شاید بتوان به‌سادگی کازموس و ارز اتم را اینترنت رمزارزها نامید که توانسته تمامی رمزارز های محبوب بازار را به‌وسیله یک شبکه به همدیگر متصل نماید. معماری این شبکه را می‌توان یکی از نقاط قوت آن دانست که بر همین اساس عملکرد این شبکه در بهترین حالت خود قرار دارد.
در شبکه کازموس دو بخش اصلی وجود دارد. هسته اصلی یا همان Tendermint که این قسمت دقیقاً همانند یک بلاک‌چین اختصاصی عمل کرده و داده‌های مختلفی را پردازش می‌کند. بخش دوم اکوسیستم IBC است که درواقع این الگوریتم است که ارتباط میان بخش‌های متفاوت شبکه‌های مختلف را امکان‌پذیر می‌کند. این بخش با دریافت اطلاعات از بلاک‌چین‌های متفاوت و تبدیل آنها به اطلاعات قابل دریافت توسط تیندرمینت فعالیت شبکه کازموس را امکان‌پذیر می‌کند. از جمله ویژگی‌های این شبکه می‌توان به تمرکززدایی یا همان غیرمتمرکز بودن آن اشاره کرد. در حال حاضر هیچ ارگان و سازمانی بر روی روند انجام معاملات در این شبکه نظارت ندارد و تمامی اقدامات آن با رأی‌گیری توسط اعضای آن اجرایی می‌شود.
استفاده از الگوریتم POS محدودیتی را برای این شبکه ایجاد نمی‌کند که خود یکی دیگر از ویژگی‌های آن است. عملکرد شفاف و امنیت بالای این شبکه نیز از جمله مواردی هستند که می‌توان به‌عنوان ویژگی‌های مثبت به آنها اشاره کرد.

سخن پایانی

باتوجه‌به بازار 9 میلیاردی ارز دیجیتال atom و معامله 1.1 میلیاردی روزانه آن به نظر می‌رسد که همچنان راه پیشرفت برای آن باز باشد. تقریباً تمامی رمزارزهای محبوب بخش‌های مالی، زیرساخت، سرویس و امنیت به نحوی از کازموس استفاده می‌کنند.
اما لازم به ذکر است که سرمایه گذاری در بازار رمزارز و ارز اتم همواره از ریسک بالایی برخوردار است. سرمایه گذاران باید با این دید به دنیای رمزارز نگاه کنند که در هر زمان ممکن است بخشی یا قسمت زیادی از سرمایه خود را از دست بدهند. پس قبل از انجام معامله تحقیقات لازم را درباره رمزارز موردنظر خود انجام دهید.

ثبت نام در صرافی امکسی

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️