|
Ethereum ETFs
|

ارتباط اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال با آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ ارز دیجیتال

با گسترده شدن بازارهای مالی و به‌خصوص بازار ارزهای دیجیتال، فرصت‌های بی‌نظیری برای معامله و کسب سود از این بسترها فراهم شده است که ازجمله بهترین و مهم‌ترین آن می‌توان به آربیتراژ ارز دیجیتال اشاره کرد. آربیتراژ یکی از مرسوم‌ترین روش‌های معاملاتی در بین تریدرهاست که طرفداران زیادی دارد. ازآنجایی‌که معامله‌گران زیادی بااستفاده از ربات آربیتراژ و سایر تکنیک‌های این روش به‌ سود رسیده‌اند، در ادامه نکات بیشتری را در این رابطه بیان می‌کنیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

منظور از آربیتراژ ارز‌های دیجیتال چیست؟

آربیتراژ ارز دیجیتال به کسب سود از اختلاف جزئی قیمت‌ یک رمزارز در صرافی‌های مختلف گفته می‌شود. این استراتژی معاملاتی برای معامله‌گرانی بسیار مناسب است که به‌دنبال انجام معاملاتی با فرکانس بالا و ریسک پایین هستند. از طرف دیگر آربیتراژ بهترین استراتژی معاملاتی برای افراد مبتدی است، زیرا کافی است که بازار را رصد کنند و با خرید و فروش ارز دیجیتال در زمان مناسب، از اختلاف قیمت‌ها به سود برسند. به تریدری که از این روش برای انجام معاملات خود کمک می‌گیرد، آربیتراژگر ارز دیجیتال گفته می‌شود. آربیتراژ ارز دیجیتال یک استراتژی معاملاتی است که در زمان بسیار کوتاه از اختلاف قیمت رمز ارزها در دو صرافی مختلف بهره می‌برد؛ این مفهوم به این معنی است که با خرید یک ارز دیجیتال در یک صرافی و فروش همان رمز ارز در صرافی دیگر و با قیمت بیشتر کسب سود حاصل می‌شود.

این استراتژی یک روش بسیار ساده و کم دردسر برای معامله در بازار ارزهای دیجیتال است که با به‌کارگیری ربات آربیتراژ نیازی به تسلط بر مهارت‌های پیچیده ترید یا تحلیل تکنیکال ندارد؛ به‌همین‌دلیل حتی مبتدی‌ترین تریدرها نیز می‌توانند از آن استفاده کنند و به سود برسند. بااین‌حال درنظر داشته باشید که کسب سود از این استراتژی، نیاز به سرعت عمل زیادی دارد. ضمن ذکر این نکته که مفهوم آربیتراژ تنها مختص به بازار ارزهای دیجیتال نیست و در تمام بازارهای مالی ازجمله فارکس و سهام نیز کارآمد است؛ درواقع هرجایی که اختلاف قیمت یک دارایی در دو پلتفرم مختلف احساس شود، می‌توان از این تکنیک سودآور معاملاتی بهره جست.

ارتباط اختلاف قیمت رمز ارزها با آربیتراژ

در قسمت قبلی اشاره شد که آربیتراژ در بازار ارزهای دیجیتال به فرآیند خرید و فروش همزمان یک ارز در بازارهای مختلف با قیمت‌های مختلف اطلاق می‌شود. لازم است بدانید که این اختلاف قیمت‌ها ناشی از تفاوت عرضه و تقاضا، عدم همگرایی اطلاعات و فرصت‌های مختلف در بازارهای جهانی است.

زمانی که رمز ارزها در یک بازار با قیمت پایین‌تری معامله می‌شوند، فرصت استفاده از استراتژی آربیتراژ ارز دیجیتال برای کاربران فراهم می‌شود. تریدرها جهت کسب سود می‌بایست ارز مدنظر را با قیمت پایین خریداری کنند و آن را در بازاری دیگر با قیمت بالاتر بفروشند و از اختلاف قیمت‌ها به نفع خود استفاده کنند.

با اینکه آربیتراژ ارز دیجیتال فرصت طلایی و بی‌نظیری برای کسب سود در بازارهای مالی و به‌خصوص بازار رمز ارزهاست؛ اما باید توجه داشت که این فرصت‌ها به سرعت ممکن است از دست بروند یا با مشکلاتی همچون هزینه‌های تراکنش و تغییرات ناگهانی در بازارها همراه باشند. برای جلوگیری از بروز چنین مواردی توصیه می‌شود که همواره جانب احتیاط را درنظر بگیرید و کنترل ریسک و مدیریت سرمایه را در اولویت برنامه معاملاتی خود بگذارید.

آربیتراژ در صرافی

انواع آربیتراژ ارز دیجیتال

باتوجه‌به رشد روزافزون رمز ارزهای معاملاتی، صرافی‌های مختلفی به‌منظور تسهیل و تسریع فرآیند معاملات تأسیس شده‌اند؛ درواقع همین امر نیز مهم‌ترین علت تفاوت قیمت رمز ارزها در پلتفرم‌های مختلف محسوب می‌شود. تکنیک‌های مختلفی برای بهره‌گیری از این فرصت‌های معاملاتی وجود دارد که در ادامه مطلب آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

آربیتراژ بین صرافی

آربیتراژ بین صرافی یکی از رایج‌ترین روش‌های کسب سود از تفاوت قیمت‌های ارز‌های دیجیتال در بین صرافی‌های مختلف است که فرصت‌های سودآوری را فراهم می‌کند. در این روش، ارزها به قیمت پایین‌تری از یک صرافی خریداری شده و سپس با قیمت بالاتر در پلتفرم دیگر فروخته می‌شوند.

برای مثال، اگر رمز ارز بیت کوین در صرافی A با قیمت مناسبی خریداری شود و سپس با قیمت بالاتر در صرافی B فروخته شود، تفاوت قیمت آن به‌عنوان سود آربیتراژ در نظر گرفته می‌شود. ازآنجایی‌که این روش نیازمند محاسبه دقیق تفاوت قیمت‌هاست؛ مدیریت هوشمندانه ریسک و سرعت اجرای معاملات از اهمیت خاصی برخوردار است.

آربیتراژ آماری

یکی‌ دیگر از روش‌های متداول کسب سود بازار سرمایه و دنیای رمز ارزها، آربیتراژ آماری است که توسط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به‌کار گرفته می‌شود. این روش با استفاده از مدل‌های ریاضی عمل می‌کند و نیازمند محاسبات گسترده است. ریسک در این شیوه نسبت به روش‌های دیگر بیشتر بوده و سرمایه‌گذار باید به آنالیز روش‌های تحلیلی مسلط باشد. لازم به ذکر است که در این روش از ربات‌ آربیتراژ برای انجام تعداد زیادی تراکنش در کسری از ثانیه استفاده می‌شود.

آربیتراژ مثلثی

آربیتراژ ارز دیجیتال مثلثی یکی‌ دیگر از روش‌های کسب سود از اختلاف قیمت میان سه جفت ارز در یک صرافی مشترک است؛ به‌عبارت‌بهتر اگر یک تریدر از ۳ رمز ارز به‌منظور کسب سود در این فضا استفاده کند، به آن آربیتراژ مثلثی می‌گویند. در این روش معامله‌گر معمولا از اختلاف قیمت بین بیت کوین، اتریوم و ریپل که از معروف‌ترین رمز ارزهای دنیای کریپتوکارنسی هستند، بهره‌مند می‌شود؛ به‌این‌ترتیب که با فروش بیت کوین اتریوم می‌خرد. در ادامه اتریوم را با ریپل مبادله کرده و در نهایت ریپل را با بیت کوین معامله می‌کند. در پایان اگر استراتژی معاملاتی مثلثی به درستی اجرا شده باشد، سود خوبی از آن تریدر خواهد شد.

آربیتراژ غیرمتمرکز

با افزایش تعداد صرافی‌های غیرمتمرکز، فرصت بی‌نظیر دیگری برای استفاده از اختلاف قیمت رمز ارزها به‌وجود آمده است که از آن با نام آربیتراژ غیرمتمرکز (Decentralized Arbitrage) یاد می‌شود. در این تکنیک معاملاتی اگر قیمت‌ در یک صرافی غیرمتمرکز با قیمت اسپات آن در صرافی‌های متمرکز تفاوت زیادی داشته باشد، می‌توان از آن برای کسب سود بیشتر از دنیای رمز ارزها بهره جست.

آربیتراژ غیر متمرکز

متداول‌ترین روش‌های کسب سود از آربیتراژ ارز دیجیتال

به‌طور‌کلی دو روش برای کسب سود از اختلاف قیمت صرافی‌های ارز دیجیتال وجود دارد. انجام تراکنش‌ها با مقدار کم و تعداد زیاد و حالت بالعکس، یعنی انجام تراکنش‌های کم با حجم سرمایه زیاد ازجمله متداول‌ترین روش‌های کسب سود آربیتراژ ارز دیجیتال هستند. چنانچه تازه‌کار هستید یا سرمایه کمی در اختیار دارید، انجام تراکنش‌های زیاد با حجم کم سرمایه منطقی‌تر خواهد بود؛ اما اگر به‌دنبال سودهای کلان و زیاد هستید، از روش دوم بهره بگیرید. توصیه می‌شود که به‌منظور حفظ سرمایه، همواره استفاده از روش‌های کنترل ریسک و مدیریت سرمایه را در نظر داشته باشید. به‌نظر شما مهم‌ترین اصل در به‌کارگیری استراتژی آربیتراژ رمز ارزها چیست؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️