|
Ethereum ETFs
|

فومو (Fomo)

فومو چیست

یعنی ترس از دست دادن

فومو یا ترس از دست دادن پدیده ای است واقعی که شیوع آن روز به روز بیشتر می شود و می تواند اضطراب قابل توجهی به زندگی شما تزریق کند ممکن است این اختلال هر کسی را تحت الشعاع قرار دهد اما خطر بروز آن در برخی از افراد بیشتر است.

رسانه های اجتماعی به روش های مختلف موجب رشد فزاینده پدیده ی فومو شده اند.
در واقع این رسانه ها تبدیل به بستری برای مقایسه زندگی عادی خودتان با لحظات عالی از زندگی دیگران شده اند، بنابراین به نظر می رسد نسبت به هم نسلان خود جا مانده اید.

به طور کلی ترس یک احساس غریزی است اما چگونگی مقابله با این ترس ها بسیار مهم است چرا که اگر شما نتوانید با ترس روبه رو شوید مانند یک بیماری مزمن سراسر وجود شما را فرا می گرید و سرانجام ضعف و نا امیدی شما را می بلعد.
البته می شود مثبت نیز فکر کرد، گفتیم که برخی ترس ها سازنده هستند و همیشه ترس باعث ناتوانی نمی شود بطوری که حتی گاهی ترس ما را از بسیاری از خطاها و مشکلات دور نگه می دارد.

الان نخرم دیگه سود نمیکنم!

حتما تا حالا شده که یه حسی داشته باشید که اگه الان یه ارزی رو خرید نکنید ممکنه سودشو از دست بدید و از بازار عقب بمونید؟

به این حس از دست رفتن فرصت میگن فومو (Fomo)

فومو در بازار های مالی ترس جا ماندن از روند های مهم بازار است این اضطراب و هیجان منجر به آن می شود که فرد نگران عقب افتادن از دیگران به سبب از دست دادن این فرصت شود و در نهایت به اقدام هیجانی و بی منطق ختم می شود.
به یاد داشته باشید وقتی بازار در شرایط طمع (فشار سنگین خرید) به سر می برد فومو بیشتر رایج می شود.

در اصل فکر میکنن که همه دارن سود های بزرگ میگیرن ولی من دارم این سود ها رو از دست میدم. نتیجش میشه انجام معاملات و هیجانی!!!

آیا فومو در بازارهای مالی فقط مختص سرمایه گذاران تازه کار است؟

بگذارید بایک سوال شروع کنیم! برای پاسخ به این سوال جالب است بدانید که سرمایه گذاران با تجربه هم دچار فومو می شوند. وقتی که گرفتار این احساس می شویم تمرکز، دقت و چهارچوب و نظم را از دست می دهیم و همین عامل باعث می شود به اندازه ی کافی سود نکنیم. این چهار اتفاق ناخوشایند برای هر معامله گری از جمله با تجربه ها و خبرگان بازار نیز رخ می دهد در واقع این مجموعه اتفاقات قسمت هایی ثبت شده در روحیات انسانی ماست.

این ترس ها و عدم کنترل است که آن ها را فعال و باعث دست کشیدن از یک چهارچوب تعیین شده و منظم نزد معامله گران رخ میدهد.  مطلقا فومو به گروه خاصی از معامله گران اختصاص نداردچون به سادگی هیچ معامله گری را نخواهید یافت که احساسات انسانی خود را فراموش کرده باشد یا اصولا بخواهد که به قیمت معامله ای خوب و سود ده انسان نباشد.

فکر می کنید چه وقت درگیر فومو می شوید؟

1- مقایسه خود با دیگر سرمایه گذاران
2- طمع بیشتر
3- بی صبری
4- بی توجهیبه میزان ریسک در معامله

برای مثال فرض کنید قیمت یک ارز بدون هیچ دلیلی،حداقل از نظر ما دلیل آن واضح نیست در حال بالا رفتن است. شما در چنین شرایطی چه کار می کنید؟

آیا عاقلانه است که تمام دارایی خود را در این ارزسرمایه گذاری کنید؟

احتمالا برای تک تک شما پیش آمده با وجودی که می دانیدیا حتی بدون داشتن دانش کافی تنها حس می کنید شما در سقف قیمتی هستید،ترس از جاماندن و سود نکردن به سراغ شما می آید و شما را وادار به خریددر سقف می کند و با این امید که قیمت همین طور افزایش خواهد داشت.

همین جاست که شما متحمل ضرر بزرگی می شوید و مدام خود را سرزنش می کنید که چرا بیشتر دقت نکردید و وارد معامله ای شدیدکه پایه ی آن مبنی براحساسات شما بوده است

در واقع شمادر برخورد با همین معامله نیزدچار فومو می شوید، این تجربه باعث از دست رفتن اعتماد به نفس شما و قدرت تصمیم گیری را کاهش می دهد

عوامل موثر در ایجاد فومو

1- ترس

2- طمع

3- هیجان

4- بی تابی

5- حسادت

راهکار مقابله با فومو

باید قبول کنیم که نمی تونیم همه سودهای بازار رو بدست بیاریم.
ولی می تونیم با داشتن یه روش اصولی برای خودمون سودهای منظم و خوبی رو از بازار بدست بیاریم.
بازار همیشه موقعیت رو در اختیارمون قرار میده، فقط باید صبور باشیم و با پایبندی به قواعد استراتژیمون این سودها رو بگیریم.

در شرایط فعلی بازار خیلی از سرمایه گذاران دچار فومو شده اند کنترل و مدیریت احساسات از الزامات حضور در بازار های مالی است.(6 اصل حیاتی برای یک معامله گر)

سندروم تحلیل

سندرُم " تحلیل بیش از حد "چیست؟

اگر به جای انجام کارها و وارد عمل شدن، بارها و بارها مسائل را تجزیه تحلیل می کنید درگیر “تجزیه و تحلیل بیش از حد” شده اید! “تجزیه و تحلیل بیش از حد ” نوعی از فکر کردن است که زمان و انرژی شما را گرفته و مانع عملکرد موثر و پیشرفت در زندگی می شود.

دارد چه اتفاقی می افتد؟

•  نمی توانید به فکر کردن راجع به یک مشکل خاتمه دهید.
•  به جای یافتن راه حل، فقط به آن فکر می کنید.
•  اگرها و چراهای منفی به سراغتان می آیند.
•  مدت زیادی را صرف افکار منفی می کنید.
•  مرتب درباره اشتباهات گذشته، نگران هستید.
•  دچار وسواس فکری می شوید.
•  هر کلمه، تفکر و رویداد را بزرگنمایی می کنید.

دوازده فرمان برای رهایی :

1- آگاهی آغاز تغییر است.
2- مثبت فکر کنید.
3- حواس خود را به کارهای تفریحی پرت کنید.
4- همه چیزها را در چشم انداز بلند مدت بررسی کنید.
5- کمال گرایی را کنار بگذارید.
6- ترس طبیعی است پس خیلی به آن فکر نکنید.
7- برنامه ی زمانی داشته باشید.
8- شما نمی توانید پیشگویی کنید! این را بپذیرید.
9- فقط بهترین خودتان باشید.
10- رقابت دایمی کشنده است!
11- روزهای تعطیل داشته باشید.
12- شکر گذار باشید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️