|
Ethereum ETFs
|

تفاوت بروکر و صرافی در فارکس | کدام یک برای معامله‌گران بازار فارکس مناسب‌تر است؟

بروکر ها در فارکس

بروکرها و صرافی‌ها در معاملات بازار فارکس نقش کلیدی را برعهده دارند. در واقع معامله‌گران بدون استفاده از خدمات یک بروکر یا صرافی نمی‌توانند در بازار فارکس به معامله و کسب سود بپردازند. بسیاری از معامله‌گران و علاقه‌مندان به بازار فارکس با نقش اصلی بروکرها و صرافی‌ها و تفاوت‌های موجود میان آن‌ها آشنا نیستند. برخی به اشتباه تصور می‌کنند که بروکر فارکس و صرافی فارکس هیچ تفاوتی بایکدیگر ندارند. در حالی که صرافی‌ها در واقع زیرساخت لازم برای انجام معاملات را فراهم کرده و بروکرها امکان دسترسی به این زیرساخت برای فعالیت در بازار فارکس را برای معامله‌گران فراهم می‌کنند. در این مطلب، قصد داریم تا شما را با تفاوت‌های اصلی بروکر و صرافی‌های فعال در بازار فارکس آشنا کنیم.

تفاوت‌های ساختاری بروکر و صرافی‌های فارکس

یکی از اساسی‌ترین تفاوت‌های بروکر و صرافی فارکس به نوع ساختار آن‌ها مربوط می‌شود. صرافی‌ها در واقع نوعی بازار متمرکز هستند که معامله‌گران برای خرید و فروش ارزهای مورد نظر خود در آن حضور پیدا می‌کنند. بسیاری از صرافی‌ها هم به صورت فیزیکی و هم به صورت آنلاین مشغول به فعالیت هستند و معمولا در ساعات معاملاتی مشخصی فعالیت می‌کنند.

بروکرهای فارکس در واقع مانند نوعی واسطه میان معامله‌گران و بازار بزرگ فارکس عمل می‌کنند. این بروکرها برای انجام معاملات دارای هیچ‌گونه بستر فیزیکی نیستند و معامله‌گران و سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش ارزهای خود باید از پلتفرم‌های آنلاین و مجازی بروکرها استفاده کنند. به همین علت بروکرهای فارکس و صرافی‌های فعال در این بازار از لحاظ ساختار تفاوت‌های چشمگیری با یکدیگر دارند.

تفاوت صرافی و بروکر فارکس از نظر مکانیزم عملیاتی

از دگیر تفاوت‌های موجود میان بروکرها و صرافی‌های فارکس می‌توان به مکانیزم عملیاتی آن‌ها اشاره کرد. صرافی‌ها سازوکار و مکانیزم عملیاتی ساده‌ای دارند و براساس سیستم پیشنهاد و درخواست عمل می‌کنند. یعنی معامله‌گران پس از انتخاب جفت‌ارز مورد نظر و تعیین قیمت برای انجام معامله، سفارش خود را در صرافی ثبت می‌کنند. در گام بعدی، صرافی با ایجاد تطابق میان سفارش‌های فروش و خرید، معاملات را در قیمت‌های تعیین‌شده انجام می‌دهد.

صرافی فارکس

بروکرهای فعال در بازار فارکس برای انجام معاملات از دو روش اجرایی DD و NDD استفاده می‌کنند. بروکرهای DD در واقع به عنوان بازارساز عمل کرده و معاملات را به طور داخلی انجام می‌دهند. اما بروکرها یا کارگزاران NDD وظیفه متصل کردن معامله‌گران به بانک‌ها یا موسسات مالی تامین‌کننده نقدینگی را برعهده دارند. در نتیجه شما به عنوان یک معامله‌گر پیش از انتخاب بروکر یا صرافی برای انجام معامله باید با مکانیزم عملیاتی آن‌ها آشنا باشید تا در مراحل مختلف با مشکل مواجه نشوید.

خدمات ارائه‌شده در بروکر و صرافی‌های فارکس

یکی از نکات بسیار مهمی که در هنگام بررسی و مقایسه بروکر فارکس و صرافی‌های فعال در این بازار باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم، بحث خدماتی است که در هر یک از پلتفرم‌ها به معامله‌گران ارائه می‌شود. به طور کلی، صرافی‌ها برای انجام معاملات در بازار فارکس قراردادهای استانداردی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند. این قراردادها به عنوان قرادادهای آتی شناخته می‌شوند که دارای تاریخ انقضا، اندازه ودوره تسویه مشخص و معین هستند.

بروکرها خدمات متنوع‌تری را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند که همین امر یکی از دلایل اصلی محبوبیت بروکرهای معتبر در میان علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری و معامله در بازار فارکس است. شما می‌توانید برای فعالیت در بازار فارکس از حساب‌های استاندارد، حساب‌های مدیریت‌شده و … استفاده کنید. همچنین بروکرهای فعال در بازار فارکس امکان استفاده از لوریج و شرکت در این معاملات را برای معامله‌گران فراهم می‌کنند. به این صورت، معامله‌گران می‌توانند با سرمایه کم به سودهای کلان و چشمگیری دست پیدا کنند.

در نتیجه زمانی که خدمات ارائه‌شده توسط بروکرها و صرافی‌های بازار فارکس را مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که بروکرها با ارائه ابزارهای معاملاتی متنوع بستر مناسب‌تری برای معامله‌گران فعال در این بازار هستند. البته شما نباید از اهمیت انتخاب یک بروکر معتبر و باسابقه غافل شوید.

نحوه نظارت بر بروکر و صرافی‌ها چگونه است؟

نحوه نظارت نهادها و سازمان‌های دولتی بر فعالیت و عملکرد بروکرها و صرافی‌ها در بازار فارکس نیز با یکدیگر متفاوت است. بسیاری از افراد بر این باور هستند که نهادهای دولتی نباید بر فعالیت ان‌ها در بازارهای مالی نظارت و کنترلی داشته باشند. به همین علت بیشتر به دنبال پلتفرم‌های غیرمتمرکز هستند. البته شما باید بدانید که پلتفرم‌های غیرمتمرکز نیز تا حدودی تحت نظارت برخی از سازمان‌ها و نهادها قرار دارند.

صرافی‌های فعال در بازار فارکس برای حاصل کردن اطمینان از منصفانه و منظم بودن معاملات انجام‌شده تحت نظارت‌های دقیق و شدیدتری قرار دارند. این صرافی‌ها به منظور حفظ شفافیت و حمایت هر چه بیشتر از معامله‌گران و افراد فعال در بازار فارکس باید از قوانین خاصی پیروی کنند و به طور کامل تابع اقدامات سخت‌گیرانه نهادها و سازمان‌های نظارتی باشند. همین امر می‌تواند در برخی از موارد باعث بروز مشکلاتی برای معامله‌گران شود.

بروکر فارکس

هر چند بروکرهای فعال در بازار فارکس نیز باید از قوانین خاصی پیروی کنند، اما میزان و شدت نظارت بر فعالیت آن‌ها نسبت به صرافی‌ها کمتر است. تمامی بروکرها موظف هستند که برای فعالیت در بازار فارکس مجوزهای لازم را کسب کرده و نام خود را در مراجع نظارتی مربوطه ثبت کنند. سطح نظارت و کنترل بر فعالیت بروکرها می‌تواند متغیر باشد. در نتیجه برخی از بروکرها با آزادی عمل بیشتر و برخی دیگر با محدودیت‌هایی مواجه هستند. فراموش نکنید که مهم‌ترین نکته در انتخاب بروکر برای شروع فعالیت در بازار فارکس، حاصل کردن اطمینان از معتبر و قانونی بودن پلتفرم مورد نظر است.

نقدینگی در بروکرها و صرافی‌های فارکس چگونه تامین می‌شود؟

یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد تفاوت میان بروکرها و صرافی‌های فعال در بازار فارکس می‌شود، میزان نقدینگی و روش تامین نقدینگی است. همان‌طور که می‌دانید، صرافی‌ها وظیفه متصل کردن معامله‌گران به یکدیگر را برعهده دارند. در نتیجه برای انجام هر معامله در صرافی‌ها شما حداقل به دو معامله‌گر نیاز دارید که مایل باشند سفارش طرف مقابل را بپذیرند. همچنین هر دو طرف معامله در هنگام انجام معامله باید دارایی‌های خود را به حساب صرافی واریز کرده باشند.

هر چند صرافی‌ها در این روش تامین نقدینگی برای بیتشر معاملات دچار مشکل نمی‌شوند، اما زمانی که پای معاملات بزرگ به میان می‌آید، معمولا صرافی‌ها برای تامین نقدینگی مورد نظر با مشکل مواجه می‌شوند و نمی‌توانند معامله را با موفقیت به پایان برسانند.

بروکرهای فارکس با چنین مشکلی مواجه نیستند. زیرا نقدینگی مورد نیاز برای انجام معامله در بروکرها توسط خود آن‌ها تامین می‌شود. در نتیجه شما برای تامین نقدینگی به سایر معامله‌گران وابسته نیستید. در واقع بروکر خود به عنوان یک طرف معامله عمل می‌کند و معامله‌گران برای خرید و فروش ارزهای مورد نظر خود نیازی به طرف مقابل ندارند.

ورود به بازار فارکس با انتخاب بروکر معتبر

با مقایسه ویژگی‌های مختلف بروکرها و صرافی‌های فعال در بازار فارکس، به این نتیجه می‌رسیم که بروکرها به دلیل ارائه خدمات و ابزارهای معاملاتی متنوع‌تر، نقدینگی قابل توجه و امنیت بالا در میان معامله‌گران از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. البته شما به عنوان یک معامله‌گر باید در هنگام انتخاب بروکر به مواردی مانند سابقه و اعتبار آن توجه داشته باشید.

بروکر آرون گروپس با سابقه چندین سال فعالیت در بازار فارکس و ارائه ابزارهای معاملاتی متنوع توانسته است اعتماد بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای و تازه‌کار را جلب کند. اگر شما نیز قصد ورود به بازار فارکس و کسب درآمد را دارید، می‌توانید در بروکر معتبر و باسابقه آرون گروپس ثبت‌نام کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️