|
Ethereum ETFs
|

چگونه کلاه‌برداری بودن یک توکن را تشخیص دهیم؟

تشخیص توکن کلاهبرداری

چگونه کلاه‌برداری بودن یک توکن را تشخیص دهیم؟

۸ روش تشخیص توکن های کلاهبرداری
در بحث تشخیص کلاهبرداری بودن ارزهای دیجیتال، بسیاری از سایت‌ها و افراد تنها جمله‌ای که به شما می‌گویند این است؛ خودتان تحقیق کنید! (Do Your Own Research)؛ اما اکثرا نمی‌گویند که چگونه باید تحقیق کنید و به‌دنبال چه معیارهایی باشید. تشخیص کلاهبرداری‌ها و پروژه‌های راگ پول (Rug pull) کار آسانی نیست و به دانش و تجربه نیاز دارد. در این مقاله چک‌لیستی از نشانه‌های توکن‌های کلاهبرداری تهیه کرده‌ایم که در مواقع لازم می‌توانید از آن استفاده کنید. این چک‌لیست بیشتر درمورد توکن‌های شبکه اتریوم است، اما با ابزارهای متفاوت، همین روش‌ها را می‌توانید برای بلاکچین‌های دیگر نیز استفاده کنید.

پیش‌نیاز بررسی اسکم بودن یک توکن، یافتن قرارداد آن است. آدرس قرارداد یک توکن را می‌توانید از وبسایت پروژه یا با جستجو در سایت اتر اسکن (Etherscan) پیدا کنید.

۱. از روش‌های ساده شروع کنید

برای تشخیص قانونی بودن یک توکن، می‌توانید از روش‌های ساده مثل جستجو در گوگل و توییتر شروع کنید. یعنی به‌دنبال توکن و تیم مرتبط با پروژه بگردید، وجود هرگونه هشدار و اعلام خطر درباره توکن را بررسی کنید و در منابع مورد اعتماد مثل وب‌سایت‌های رسمی، رسانه‌های خبری و حساب‌های تایید‌شده شبکه اجتماعی، راجع به توکن تحقیق کنید.
از شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید
اکانت‌های تاییدشده در توییتر می‌توانند در تشخیص قانونی بودن پروژه‌ها به شما کمک کنند. ضمنا می‌توانید در گفتگوهای مختلف شرکت کنید و نظر جامعه کاربری را درباره یک توکن خاص جویا شوید. از پروژه‌هایی که دنبال‌کننده‌های زیاد ولی فعالیت کمی دارند، دوری کنید.
آدرس توکن را در گوگل جستجو کنید
آدرس یک توکن را در اینترنت سرچ کنید. اگر به یک سایت مشخص، وایت پیپر یا مطلب خاصی نرسیدید، احتمالا این توکن کلاهبرداری است.
سرچ آدرس توکن در گوگل
منبع: dappradar.com

۲. بررسی کنید که کد در اتر اسکن تایید شده باشد

به سایت اتر اسکن بروید و کد توکن را سرچ کنید
سرچ توکن در اتراسکن
منبع: Etherscan
اگر کد توکن در اتر اسکن تایید نشده باشد، به احتمال زیاد با یک پروژه کلاهبرداری طرف هستید. چون اگر کد حاوی باگ یا دستکاری شده باشد، کلاهبردار آن را علنی نمی‌کند.

۳. بخش کامنت‌های اتر اسکن را نگاه کنید

اگر کسی می‌گوید که یک ارز دیجیتال کلاهبرداری است، به احتمال ۹۹ درصد حقیقت دارد. اگر شما هم قربانی کلاهبرداری شدید، حتما افراد دیگر را در جریان بگذارید. در سایت اتر اسکن، به قسمت کامنت‌ها بروید و نظر افراد را درباره توکن موردنظر خود بخوانید.
بخش کامنت‌های سایت اتراسکن
منبع: Etherscan

۴. لیست سیاه سایت دپ رادار را بررسی کنید

از این لینک گیت هاب می‌توانید توکن‌هایی که سایت دپ رادار (DappRadar) آن‌ها را درلیست سیاه قرار داده است، مشاهده کنید. اگر آدرس توکن در این لیست وجود دارد، حتما کلاهبرداری است.

۵. اطلاعات توکن را در سایت‌های اکسپلورر جستجو کنید

اگر نمی‌توانید توکن موردنظر خود را در پلتفرم‌های ردیابی قیمت مثل کوین‌گکو (CoinGecko) پیدا کنید، به احتمال زیاد اسکم است. اگر اطلاعات توکن را در این سایت‌ها پیدا کردید اما با هشدار زیر مواجه شدید، احتیاط کنید.
هشدار سایت‌های اکسپلورر
منبع: dappradar.com
پروژه‌های قانونی برای تاییدشدن اطلاعات کامل خود را در اختیار سایت‌های اکسپلورر توکن قرار می‌دهند.

۶. بررسی کنید توکن در کدام صرافی‌ها لیست شده است

اگر توکن موردنظر تنها در یک یا چند صرافی غیرمتمرکز (DEX) لیست شده است، احتمال کلاهبرداری بودن آن زیاد است.
بررسی صرافی‌هایی که توکن در آن لیست شده است
منبع: dappradar.com

۷. میزان نقدینگی استخر موجودی توکن را بررسی کنید

بررسی میزان نقدینگی یک توکن در صرافی‌های غیرمتمرکز مثل یونی سواپ بسیار راحت است. نقدینگی، تعداد ارز دیجیتال یا توکن‌های قفل‌شده در قراردادهای هوشمند است تا افراد بتوانند با آن‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز خرید و فروش کنند.
بررسی نقدینگی توکن
منبع: dappradar.co (http://dappradar.com/)m (https://t.me/utrads)
اگر نقدینگی یک توکن کمتر از ۱۰۰,۰۰۰ دلار است یا ریزش قابل‌توجهی دارد، احتمالا با کلاهبرداری طرف هستید. هنگام استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز، به داده‌های آن‌چین زیر توجه داشته باشید:
حجم تراکنش‌ها: مقدار توکن‌های مبادله‌شده یا سواپ‌شده که اغلب به‌صورت دلار نمایش داده می‌شود.
اعداد تراکنش‌ها: تعداد توکن‌های معامله‌شده
تعداد کیف پول‌های فعال منحصربه‌فرد یک قرارداد هوشمند: تعداد کاربرانی که با کیف پول‌های نسل سوم وب خود به صرافی متصل هستند.
اگر هر کدام از این موارد غیرعادی و مشکوک بود، باید جوانب احتیاط را رعایت کنید.

۸. از ابزارهای ارزیابی مستقل استفاده کنید

می‌توانید از ابزارهای زیر برای ارزیابی توکن استفاده کنید:

منبع: outlookindia.com

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️