|
Ethereum ETFs
|

کلید عمومی و خصوصی

کلید خصوصی

کلید عمومی چیست؟

کلید عمومی (Public-key) یک آدرس کیف پول منحصر به‌ فرد است که شامل رشته‌ای از اعداد و حروف می­‌شود. عملکرد کلید عمومی مشابه شماره حساب بانکی شماست که برای دریافت رمزارز استفاده می‌شود.

این کلید می‌تواند بدون نگرانی با دیگران به اشتراک گذاشته شود و هر کس می‌تواند Public-key فرد دیگری را داشته باشد، از این جهت به این کلیدها، عمومی گفته می‌شود.

کلید خصوصی چیست؟

رشته­‌ای از اعداد و حروف که برای دسترسی به کیف پول شما استفاده می‌شود، کلید خصوصی نام دارد. در حالی که کیف پول شما توسط یک کلید عمومی نشان داده می­‌شود، کلید خصوصی، رمز عبور کیف پول شماست که باید از آن مراقبت کنید. شما هنگام فروش یا برداشت رمزارزها به این کلید نیاز دارید، زیرا این کار به عنوان امضای دیجیتالی شما محسوب می‌­شود.

بر خلاف کلید عمومی، کلید خصوصی کاملا محرمانه است و نباید در اختیار هیچ فرد دیگری قرار گیرد. کلید خصوصی مانند همان رمز دوم شخص صاحب کارت در کارت‌های بانکی است که نباید در دسترس کسی باشد. البته امنیت این کلید از کارت بانکی به مراتب بیشتر است زیرا طول کلید خصوصی معمولا ۶۴ رقم است.

کلید خصوصی

امضای رمزنگاری شده چیست ؟

زمانی که یک معامله در شبکه بلاکچین انجام می­‌دهید، باید معامله را با کلید خصوصی خودتان امضا کنید. این امضای رمزنگاری شده، به شما اجازه می­‌دهد که مالکیت خود را اثبات کنید.

امضای دیجیتال، نوعی رمزنگاری نامتقارن است. هنگامی که پیغامی از کانالی ناامن ارسال می‌شود، یک امضای دیجیتال که به شکل صحیح پیاده‌سازی شده باشد، می‌تواند برای شخص گیرنده پیام، دلیلی باشد تا ادعای شخص فرستنده را باور کند یا به عبارت بهتر، شخص گیرنده از طریق امضای دیجیتال می‌تواند این اطمینان را حاصل کند که همان شخص فرستنده، نامه را امضا کرده‌است و نامه جعلی نیست.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️