|
Ethereum ETFs
|

5 دلیل واید شدن اسپرد در بازار فارکس

اسپرد در بازار فارکس

در معاملات فارکس با مفهوم اسپرد بسیار روبرو شدیم. در واقع این مفهوم به اختلاف قیمتی که بین مبلغ خرید و فروش یک جفت ارز مشاهده می‌شود، اشاره دارد. اندازه اسپرد به عواملی مانند نوسانات بازار، جفت ارز مورد معامله وابسته است. در شرایط پر نوسان بازار، اسپرد پهن تر می‌شود و به عبارت دیگر هزینه معاملات را افزایش می‌دهد. این مبلغ در بروکرهای مختلف یکسان نیست و بر اساس سیاست‌ها و برنامه‌های مالی بروکر می‌تواند متغیر باشد.
در بسیاری مواقع در برخی ساعات شاهد پهن تر شدن اسپرد در بازار بوده ایم. عواملی مثل کاهش نقدینگی در بازار، نزدیک شدن به ساعات پایانی مارکت، محدوده زمانی انتشار گزارش‌های اقتصادی، غیرمتمرکز بودن بازار و سیاست‌های بروکرهای فارکس، می‌تواند دلیلی بر واید شدن اسپرد در بازار باشد.

طبیعتا اسپرد پایین، هزینه کمتری به معامله تحمیل می‌کند و در نتیجه سود بیشتری عاید معامله گر می‌شود. بروکرها در اعمال اسپرد به دو روش عمل می‌کنند، اسپرد ثابت و اسپرد متغیر. زمانی که اسپرد به بیشترین مقدار می‌رسد، بروکر بیشترین سود را دریافت می‌کند، اما این مناسب معامله گر نیست. بهتر است معامله گر بروکری با اسپرد ثابت را جهت انجام معاملات انتخاب کند.

چرا اسپرد افزایش می‌یابد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند بر واید شدن اسپرد در ساعاتی از شبانه روز به ویژه در شب تاثیر گذار باشد. در ادامه به این عوامل اشاره می‌کنیم.

نزدیک شدن به ساعات پایانی بازار

اسپرد در شب بیشتر می‌شود، زیرا در بازه زمانی قرار می‌گیرد که فعالیت اکثر بازار‌ها خاتمه یافته یا در حال بسته شدن هستند. به‌عنوان مثال در ساعات پایانی بازار نیویورک فعالیت اکثر بروکرها و ارائه دهندگان ECN رو به کاهش می‌رود و تا ساعات اغازین روز فعالیت زیادی نخواهند داشت. در نتیجه در این ساعات اسپرد افزایش می‌یابد. در این زمان بروکرهاِ در حال خالی کردن موجودی و بستن حساب‌های روز کاری هستند.

سیاست‌ها و تصمیم گیری بروکرها برای افزایش اسپرد

بروکرهایی که از اسپرد متغیر در معاملات استفاده می‌کنند، در ساعات پایانی روز کاری به افزایش اسپرد دست می‌زنند. تعداد زیادی بروکر در بازار فارکس فعالیت می‌کنند که در زمان حرکت قیمت‌ها از سوی بانک‌های مرکزی، حرکات مصنوعی در قیمت ایجاد می‌کنند. در این زمان تمایل دارند که کمیسیون بالایی از معامله گران دریافت کنند.

برای جلوگیری از مواجه شدن با این مسئله از خدمات بروکرهایی استفاده کنید که اسپرد ثابت را در معاملات ارائه می‌دهند. افزایش قیمت در نزدیکی ساعات پایانی فعالیت بازار طبیعی است اما ممکن است بروکرها از این زمان برای فریب مشتریان استفاده می‌کنند و قیمت‌های بیشتری را ارائه دهند.

کاهش نقدینگی در ساعات پایانی روز

میزان نقدینگی از عوامل مهمی است که اندازه اسپرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وقتی نقدینگی در بازار بیشتر باشد، طبیعتا تعداد فعالان بازار بیشتر و در نتیجه آن تعداد معاملات افزایش می‌یابد.
اما زمانی که نقدینگی در بازار کم می‌شود، بانک‌ها اعتبار پایینی برای معامله با موسسات کوچک در نظر می‌گیرند. با کاهش نقدینگی در ساعات پایانی روز، حرکات غیرمنتظره از در قیمت ظاهر می‌شود.
با حرکات قیمت، اسپرد به طور خودکار در این ساعات، افزایش می‌یابد. با نزدیک شدن به پایان فعالیت بازار نیویورک، بازار با کاهش نقدینگی روبرو می‌شود و تا زمان باز شدن بازار توکیو و ورود مجدد نقدینگی به بازار، اسپرد بالا باقی می‌ماند.

غیرمتمرکز بودن بازار فارکس

فارکس یک بازار گسترده و غیرمتمرکز جهانی است. زمانی که در یک منطقه جغرافیایی پایان روز کاری است، فعالیت اقتصادی در منطقه ای دیگر آغاز می‌شود. بانک‌های مرکزی جای یکدیگر را می‌گیرند و فعالیت فارکس از سر گرفته می‌شود.
با بسته شدن بازار لندن، حجم تراکنش‌ها به بازار نیویورک منتقل می‌شود. در پایان فعالیت بازار نیویورک، جریان معاملات در بازار سیدنی ادامه پیدا می‌کند و در نهایت به بازار توکیو منتقل می‌شود. زمانی که تراکنش‌ها از یک مرکز تجاری به مرکز دیگر منتقل می‌شود، موقعیت‌های قبلی نیز تغییر خواهند کرد. در این ساعات نقل و انتقال برای تنظیم سیستم، بانک‌ها تمایل دارند اسپرد را گسترش دهند و پس از بازیابی سیستم، اسپرد به تدریج به حالت عادی باز می‌گردد.

انتشار رویدادها و گزارش‌های مالی

افزایش ناگهانی اسپرد ممکن است در اثر انتشار اخبار مهم اقتصادی نیز روی دهد. به‌علاوه انتشار اخبار مربوط به نرخ بهره نیز می‌تواند نتیجه ای مشابه به دنبال داشته باشد. به طور کلی انتشار اخبار و رویدادها اقتصادی مختلف و تاثیر گذار بر اقتصاد، می‌تواند از عوامل مهمی باشد که به افزایش اسپرد در بازار فارکس منجر می‌شود. با انتشار این اخبار در ساعات فعالیت بازار، با تغییرات ناگهانی در اسپرد روبرو می‌شویم.

در زمان افزایش اسپرد چه باید کرد؟

مدیریت ریسک از جمله فعالیت‌های حیاتی در بازه‌های زمانی است که اسپرد گسترش می‌یابد. معامله گر باید با پیگیری و رصد بازار، موقعیت‌های معاملاتی خود را متناسب با تغییرات شرایط بازار، تنظیم کند. به‌علاوه دسترسی به پلتفرم‌های مختلف وب، ویندوز و تلفن همراه به معامله گر امکان می‌دهد تا در هر شرایط و زمان و مکان به سرعت با شرایط بازار منطبق شود.

همچنین اندازه موقعیت معاملاتی، بخش مهمی از مدیریت ریسک طی زمان گسترش اسپرد است. معامله گر باید برنامه‌های از پیش تعیین شده ای داشته باشد تا در این چنین شرایط، نتایج نامطلوب را به حداقل ممکن کاهش دهد. به‌عنوان مثال استفاده از تریلینگ استاپ یکی از روش‌هایی است که می‌تواند در حفظ سود معاملات موفق و کاهش ریسک معاملات باز، کمک کند.

یکی دیگر ار اقداماتی که می‌تواند ریسک معاملاتی را در زمان افزایش اسپرد کاهش دهد، ایجاد تنوع در معاملات از بین جفت ارزهای مختلف و استفاده از مجموعه ای از استراتژی‌های معاملاتی است. تعیین زمان خروج از معامله نیز می‌تواند اقدامی قابل توجه در جهت جلوگیری از ضرر‌های احتمالی باشد. اقداماتی از این قبیل می‌تواند احتمال مواجه با خطر و ریسک‌های معاملات فارکس در دوره‌های گسترش اسپرد را کاهش دهد.

نتیجه گیری

اسپرد مفهومی است که به اختلاف قیمت خرید و فروش جفت ارزها اشاره دارد. این اختلاف قیمت در طی ساعات فعالیت بازار فارکس، که یک بازار غیرمتمرکز بین المللی و شبانه روزی است، ثابت نبوده و تحت تاثیر ساعات فعالیت و عوامل گوناگون تغییر می‌کند.

غیرمتمرکز بودن فارکس و انتقال فعالیت و تراکنش‌ها از یک منطقه اقتصادی به منطقه ای دیگر، انتشار رویدادهای اقتصادی و گزارش‌های مالی، نوسانات حجم نقدینگی بازار در ساعات مختلف شبانه روز، ساعات پایانی فعالیت بازار‌ها و به ویژه دستکاری و تصمیمات بروکرها برای تغییر قیمت‌ها، از جمله عواملی است که می‌تواند به گسترش اسپرد در بازار منجر شود.
آشنایی با عوامل تاثیر گذار بر تغییرات اسپرد و پیگیری بازار، معامله گر می‌تواند در زمان‌های گسترش اسپرد، برای مواجهه و جلوگیری از ضررهای احتمالی یا حفظ سود معاملات موفق خود، تصمیمات آگاهانه ای اتخاذ کند. اعمال تکنیک‌های مدیریت ریسک می‌تواند برای معامله گر کمک قابل توجهی برای کاهش ریسک و ضررهای بالقوه در زمان افزایش اسپرد، باشد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️