|
Ethereum ETFs
|

NFT چیست؟

nft چیست

NFT یا دارایی های غیر مثلی Non-fungible چیست؟

به طور کلی دو نوع دارایی از نظر معاوضه وجود دارد:

الف. دارایی های مثلی
ب. دارایی های غیر مثلی

حالا اگر این دو تعریف را بدانیم درک هرکدام از آنها برایمان ساده تر می شود.

دارایی های مثلی Fungible

در اقتصاد یا علوم مالی، هر دارایی که واحدهای آن با یکدیگر قابل‌تعویض باشند را “مثلی ” میگوئیم. در واقع شما هنگامی که یک هزار تومانی را با یک هزار تومانی معاوضه می کنید این دو مثل هم هستند! و فرقی با هم ندارند.

همین مسئله در مورد یک بیت کوین یا یک اتریوم هم صادق است، یک بیت کوین با یک بیت کوین دیگر هیچ تفاوتی ندارد. به چنین دارایی های Fungible میگویند و توکن های ان را FT می نامند

دارایی های غیر مثلی Non-fungible

شما و دوستتان هر دو 206 دارید! آیا اتومبیل شما دقیقا همان است که دوستتان دارد؟ آیا شعرهای احمد شاملو ، همان هاست که رضا براهنی دارد؟ این ها که هر دو شعر هستند.

تابلوهای مودِلیانی همان کارهای پیکاسو هستند؟ هردو مگر نقاشی نیستند؟

طبیعتا برخی دارایی ها با اینکه عنوان ثابتی دارند اما محتوای متفاوتی را به همراه دارند و “مثل هم ” نیستند، به چنین دارایی هایی، “غیر مثلی” یا “غیر قابل تعویض Non-fungible ” میگویند.

حالا اگر چنین دارایی تبدیل به توکن شود به آن Non-fungible To ken میگویند که به اختصار آن را NFT مینامند.

بطور خلاصه : ان اف تی، توکنی با محتوای غیر مثلی است که برای انتقال دیجیتال و سایر مزایای آن استفاده می شود.

پایه و اساس بازی های متاورسی که همه دنبالش هستند چیزی نیست جز NFT. این واژه NFT مخفف شده None Fungible Token به معنای توکن های غیر مثلی و یا توکن های بی همتا می باشد.
شاید از خودتان بپرسید غیر مثلی یعنی چه؟ توکن غیر مثلی یعنی آن توکن مثل و مانندی ندارد.

برای این که این موضوع را بهتر درک کنید مثالی نیز میزنیم:

فرض کنید که شما به وسیله پلتفرم های NFT هویت خودتان را نیز توکنیزه می کنید مثل این است که هر انسانی در دنیا فقط یک اثر انگشت نیز دارد.
مثال ساده تر برای درک این موضوع می تواند دو قطعه زمین 1000 هزار متری باشد به این گونه که آن دوتا زمین هزار متری نیز غیر مثلی و بی همتا می باشند.
شاید بپرسید چگونه؟ دو قطعه زمین هزار متری به دلیل متفاوت بودن موقعیت مکانی، آب و هوا و متفاوت بودن قیمت هایشان نیز غیر مثلثی و بی همتا می باشند. دلیلی که باعث منحصر به فرد شدن توکن NFT شده است این است که هر شخصی، مهارت های خودش را می تواند توکنیزه کند.

مثال:

یک هنرمند، آثار هنری خودش را توکنیزه می کند یعنی هر کسی که قصد دیدن آن اثر و یا قصد داشته باشد که آن اثر را انحصاری خریداری کند باید آن توکن را نیز خریداری کند تا بتواند آن اثر را ببیند و یا مالکیت ابدی آن اثر را داشته باشد و این به آن معناست که توکن دارای قابلیت انتقال نیز می باشد. این آثار هنری را در گالری باید بفروشید.
این گالری ها به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز دسته بندی می شوند. یکی از گالری های متمرکز Nifty gate way می باشد که به صرافی جمینای (Gemini) متصل می باشد.
یکی از گالری های غیر متمرکز OpenSea می باشد که به بلاکچین اتریوم متصل می باشد و برای انجام این کار باید کیف پول (wallet) مثل متامسک وصل کنید و سپس اثر خودتان را معرفی کنید و خرید و فروش خودتان را انجام دهید. واریز و برداشت مستقیماً از آن کیف پول (wallet) صورت می گیرد.
یکی دیگر از گالری های غیر متمرکز Rabile می باشد که نحوه استفاده از آن همانند OpenSea می باشد.

مالکیت توکن

شما هر چیزی را که قادر هستید نیز می توانید توکنیزه کنید و مالکیت آن را داشته باشید مانند: وسیله نقلیه، ملک و هر چیزی را که فکر کنید.
در کل شما می توانید توکن ها را خصوصی سازی کنید و این به آن معنا می باشد که فقط خودتان به ان ها دسترسی داشته باشید و یا این که آن ها را نیمه خصوصی کنید که به آن معناست که شما می توانید آن را معرفی کنید. اغلب توکن ها روی دو تا از استانداردهای قرار داد هوشمند اتریوم نیز ساخته می شوند.

ایجاد ارزش توکنیزه

هنگامی که شما ابزار مهارت ها و ایده های خودتان را توکنیزه می کنید می توانید سرمایه گذاران را به سمت خودتان نیز جذب کنید. همان گونه گه می دانید، بلاکچین های خصوصی کاربردی، جای سیستم های ثبت اسناد امروزی را در آینده می گیرند. دولت ها به دلیل حفظ و عدم تغییر پذیری اطلاعات با توکنیزه کردن اطلاعات و ایجاد هویت شخصی، سیستم یک پارچه و امنی را نیز به وجود می آورند.

جذابیت

یکی از جذاب ترین و جدایی ناپذیر ترین خصوصیت توکن NFT، سرگرمی و بازی می باشد. شما می توانید بر روی علایقتان سرمایه گذاری کنید و در آمد داشته باشید.

به عنوان مثال:

شما می توانید بر روی تیم فوتبال محبوبیت باشگاه و یا بازیکن محبوبتان نیز سرمایه گذاری کنید. در دنیای مجازی (بازی های متاورس) شما می توانید در بازی های جنگی با خرید و توکنیزه کردن آن، در آمد داشته باشید.

شاید بپرسید چگونه؟

به این صورت که آن را بفروشید و یا سازنده برای بازی، مهارت های شما را در بازی نیز معرفی می کند و افرادی بر روی بازی شما سرمایه گذاری می کنند.
به این دلیل اگر NFT خودش را توکنیزه کند و شما بر روی آن سرمایه گذاری کنید، در واقع در پیشرفت آن بازیکن نیز سهیم هستید و همچنین پروژه ای توسط اکو سیستم استار ایکس، شروع به کار می کند که قرار است در 3 سال آینده راه اندازی شود. همچنین رسانه های اجتماعی نیز می توانند آی دی (ID) کاربری خودشان را نیز توکنیزه کنند. فرض کنید با انتشار پست هایتان به ازای لایک (Like) در آمد داشته باشید.
در واقعNFT ارزهای حقیقی در آینده مجازی هستند.

برترین مارکت پلیس های NFT بر اساس حجم فعالیت

مارکت پلیس

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام خسته نباشید
نوشتین که در ازای لایک پست هامون درامد داشته باشیم
چطوری؟میشه توضیح بدین

سلام. توکنیزه یعنی چی؟

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️