|
Ethereum ETFs
|

نقش تحلیل فاندامنتال در معاملات ارزهای دیجیتال | چرا تحلیل بنیادی مهم است؟

تحلیل فاندا

نقش تحلیل فاندامنتال در معاملات ارزهای دیجیتال | چرا تحلیل بنیادی مهم است؟

معاملات موفق در بازار ارزهای دیجیتال با تحلیل فاندامنتال

در بازار ارزهای دیجیتال، بیش از 5000 رمزارز وجود دارد که می‌توان روی همه آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد. اما همواره برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تازه‌وارد این سوال وجود دارد که کدام‌یک از این رمزارزها گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند؟ با خرید کدام رمزارز می‌توان به سود مناسبی رسید و یا این که کدام رمزارز دارای پروژه‌ای با بنیاد قوی است؟ برای پاسخ به این سوالات و کسب اطمینان از انتخاب یک رمزارز مناسب برای سرمایه‌گذاری، استفاده از تحلیل فاندامنتال یک راه‌حل ایده‌آل است. در این مطلب با این روش تحلیلی و شاخصه‌های تاثیرگذار در نتایج به دست آمده از آن آشنا می‌شویم.

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال چیست؟

قبل از این که به بررسی اهمیت تحلیل فاندامنتال در معاملات ارزهای دیجیتال بپردازیم، بهتر است کمی با این روش تحلیل بازارهای مالی آشنا شویم. به‌طور کلی تحلیل تکنیکال به روشی تحلیلی گفته می‌شود که در آن، تحلیلگر با استفاده از تجزیه و تحلیل انواع داده‌های بنیادی مرتبط با یک دارایی مالی، ارزش ذاتی یا واقعی آن را تعیین می‌کند. اگر ارزش واقعی یک دارایی در زمان حال یا آینده، از ارزش بازار آن بالاتر باشد، دارایی مورد نظر گزینه‌ای ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌آید. از طرف دیگر، اگر ارزش ذاتی دارایی پایین‌تر از ارزش بازار آن باشد، خرید این دارایی ریسک بالایی خواهد داشت.
در بازارهای مالی سنتی مانند بازار سهام، تحلیلگران بنیادی برای تعیین ارزش ذاتی یک دارایی، پارامترهایی مانند درآمد شرکت، شرایط اقتصادی کشور، نرخ بهره و … را بررسی می‌کنند. اما در بازار ارزهای دیجیتال، هیچ یک از این پارامترها برای تحلیل بنیادی کاربردی ندارند. به همین خاطر روش تعیین ارزش ذاتی یکی رمزارز، کمی پیچیده و دشوار است. تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال عموما با تجزیه و تحلیل پارامترهایی مانند شرایط پروژه رمزارز، شبکه آن و اقتصاد توکن مورد نظر انجام می‌شود.

چرا تحلیل فاندامنتال در معاملات ارزهای دیجیتال مهم است؟

بعد از آشنایی با تحلیل فاندامنتال و روش استفاده از آن در بازار ارزهای دیجیتال، باید با دلیل اهمیت استفاده از این تحلیل برای تعیین ارزش ذاتی رمزارزها آشنا شویم. همان‌طور که عنوان شد، انتخاب یک رمزارز مناسب سرمایه‌گذاری از میان بیش از 5 هزار ارز دیجیتال موجود در بازار بسیار دشوار است. احتمالا بگویید که می‌توان به‌جای سرمایه‌گذاری روی رمزارزهای ناشناخته، روی رمزارزهای محبوب و تاییدشده مانند بیت کوین، اتریوم یا کاردانو سرمایه‌گذاری کرد. در پاسخ باید بگوییم که بسیاری از پروژه‌های تازه معرفی شده، سودآوری بسیار بالایی دارند و برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و میان‌مدت بسیار ایده‌آل هستند.

از طرف دیگر، معامله‌گران همواره به دنبال تنوع بخشیدن به سبد دارایی‌های خود هستند تا ریسک معاملاتشان را تا حد ممکن کاهش دهند. بدون استفاده از یک روش تحلیلی مطمئن برای اطمینان از ارزش ذاتی بالای یک رمزارز، امکان انتخاب رمزارزهای جدید وجود ندارد. همچنین باید گفت که رمزارزهای مشهور بازار نیز برای سرمایه‌گذاری باید به‌خوبی تحلیل شوند و می‌توان برای بررسی آن‌ها از تحلیل بنیادی استفاده کرد.

شاخص‌های مهم تحلیل بنیادی در بازار ارزهای دیجیتال کدام‌اند؟

همان‌طور که عنوان شد، برای انجام تحلیل فاندامنتال باید شاخص‌های مختلفی را بررسی کرد. از جمله این شاخص‌ها می‌توان به شرایط پروژه رمزارز مورد نظر، اخبار ارز دیجیتال، ارزش معاملات روزانه و هزینه استخراج اشاره کرد. هر یک از این شاخص‌ها به‌تنهایی نقش مهمی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارند و باید به آن‌ها توجهی ویژه داشت. بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که تحلیلگر تمام این شاخص‌ها را به‌صورت ترکیبی مورد بررسی قرار دهد تا ارزش ذاتی تعیین شده، کم‌ترین خطا را داشته باشد. در ادامه با مهم‌ترین شاخص‌های تحلیل بنیادی در بازار ارزهای دیجیتال آشنا می‌شویم.

توجه به پروژه و سازنده ارز دیجیتال

یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های یک ارز دیجیتال، پروژه آن است. درواقع سازندگان رمزارزها، این دارایی‌ها را با اهداف مشخصی تولید می‌کنند. برخی از آن‌ها برای استفاده در صرافی‌های دیجیتال کاربرد دارند، برخی برای بازی‌های کریپتویی استفاده می‌شوند و برخی دیگر صرفا یک راهکار برای پرداخت تراکنش‌ها در بستر شبکه بلاک‌چین هستند. بررسی اهداف پروژه، شرایط حال حاضر آن و تیم توسعه‌دهنده رمزارز می‌تواند به تعیین ارزش ذاتی این دارایی‌های کمک بسیار زیادی کند. به همین خاطر همواره در نظر داشته باشید که یک رمزارز باارزش، باید پروژه‌ای هدفمند و با پشتیبانی یک تیم توسعه‌دهنده حرفه‌ای داشته باشد.

پروژه و سازنده ارز دیجیتال

اخبار ارز دیجیتال

یکی دیگر از شاخصه‌های مهم در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال، توجه به اخبار رمزارزها است. برای مثال اهداف جدید پروژه یک رمزارز چیست و یا تیم توسعه‌دهنده چه امکانات جدیدی را به شبکه رمزارز مورد نظر اضافه کرده است. پیگیری اخبار ارزهای دیجیتال می‌تواند در تعیین ارزش ذاتی آن‌ها به شما کمک بسیار زیادی کند.

ارزش معاملات روزانه

ارزش معاملات روزانه ارزهای دیجیتال، نشان‌دهنده میزان عرضه و تقاضا و محبوبیت این دارایی‌ها در بازار کریپتوکارنسی است. هرچه ارزش معاملات روزانه یک رمزارز بیشتر باشد، به این معنی است که استقبال بیشتری برای خرید و فروش آن وجود دارد. البته باید اشاره کرد که بالا بودن ارزش معاملات روزانه لزوما به معنای شروع یک روند صعودی نیست و می‌تواند نشانه‌ای برای شروع یک روند نزولی نیز باشد.

هزینه استخراج ارزهای دیجیتال

نسبت قیمت به هزینه سربه‌سر استخراج رمزارزها، یکی دیگر از شاخص‌های مهم در تحلیل فاندامنتال است. اگر این نرخ کم‌تر از 1.2 باشد، می‌توان گفت که رمزارز شرایط صعودی در پیش روی خود دارد. از طرف دیگر اگر نسبت قیمت به هزینه سربه‌سر بیشتر از 3.2 شود، این احتمال وجود دارد که روند قیمتی رمزارز شرایطی نزولی پیدا کند.

آرون گروپس؛ بستری امن برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال

در کنار تحلیل فاندامنتال، استفاده از روش‌های تحلیلی دیگر مانند تحلیل تکنیکال نیز می‌تواند برای پیش‌بینی قیمت یک ارز دیجیتال مفید باشد. درواقع تمام روش‌های تحلیلی تنها می‌توانند تا حدودی ارزش ذاتی یک رمزارز را تعیین کنند و برای اطمینان بیشتر، باید از انواع ابزارها و روش‌های تحلیلی به‌صورت ترکیبی استفاده کرد. اگر به فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال تمایل دارید، می‌توانید از خدمات بروکر آرون گروپس در این زمینه استفاده کنید. این بروکر فارسی با ارائه خدمات به بیش از 200 هزار کاربر فعال ایرانی و خارجی، یکی از معتبرترین و بهترین بروکرهای بین‌المللی به‌شمار می‌آید. آرون گروپس در کنار فراهم کردن بستری برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال، خدمات ویژه‌ای برای معامله‌گران بازار فارکس نیز ارائه می‌دهد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️