|
Ethereum ETFs
|

بلاکچین چیست؟

بلاکچین چیست

فناوری بلاکچین چیست؟

واژه بلاکچین (Blockchain) متشکل شده است از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) که درصورت قراردادن آنها در کنار هم زنجیره‌ای از بلوک‌ها رامی سازد.
به زبان عامیانه و ساده، فناوری بلاک چین یک نوع سیستم است که کار آن ثبت اطلاعات و گزارش می باشد.

بلاکچین یک دفترچه دیجیتالی از تمام معماملات انجام شده یک رمز ارز خاص است.این زنجیره بلاک شامل بلاک های جداگانه ای است که از طریق امضای رمز نگاری به یکدیگر متصل می شوند. هر بار که بلاک کامل شود ، به عنوان یک بلاک جدید به بلاکچین اضافه می شود.

بلاکچین به طور مکرر در هزاران کامپیوتر در سراسر جهان کپی و ذخیره می شود. از آنجایی که هیچ نسخه اصلی در یک مکان خاص وجود ندارد ،بلاکچین یه فناوری غیر متمرکز محسوب می شود و همه نسخه های آن با هم برابرند.
بلاکچین از بلاک های ساخته شده است . هر بلاک ،پایگاه داده تاریخی از کلیه معاملات انجام شده را تا زمان پرشدن بلاک نگهداری می کند. رکورد های ثبت شده در هر بلاک دائمی و تغییر ناپذیر هستند.

به تعداد کل بلاک های قبل از بلاک مورد نظر در بلاکچین،ارتفاع بلاک گفته می شود.

بلاک چین

تفاوت این سیستم با انواع دیگر آن در نحوه ذخیره سازی اطلاعات می باشد. در بلاک چین اطلاعات ذخیره‌شده روی سیستم، بین همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته شده و با استفاده از مدل رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان حذف، دستکاری و هک اطلاعات ثبت‌شده از بین می‌رود.

به زبان ساده ،در جهان امروز بیش از 80 درصد امور روزمره ما به شرکت ها و سازمان های واسطه وابسته است.

وقتی شما در بانکی حساب باز می کنید یا وارد ایمیل شخصی خود می شوید ،در حقیقت از سازمان های واسطه کمک گرفته اید. شرکت ها و سازمان ها واسطه برتمام اطلاعات شما کنترل دارند مثلا وقتی به دوست خودتان در اینستاگرام پیام می فرستید در حقیقت این پیام را از ابتدا برای پایگاه داده اینستاگرام ارسال می کنید و پایگاه داده اینستاگرام آن را برای دوست شما می فرستد.

در پایگاه های داده بلاکچین داده ها بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده اند و هیچ کس قادر به کنترل داده ها نیست و اگر شخصی بخواهد بلاکچین را هک کند باید بیش از 51 درصد کامپیوتر های شبکه را که با رمزنگاری پیشرفته حفاظت شده اند را هک کند که تقریبا غیر ممکن است.

مثلا اگر توئیتر روی بلاکچین اجرا شود هیچکس به جز شما نمی تواند توئیت های خودتان را پاک کند ،حتی مدیران توئیتر، بلاک چین برای بسیاری از صنایع و مشاغل قابل استفاده است مانند رای گیری ،پرداخت ، سیستم های اداری ،ذخیره داده ها و … تصور کنید اگر رای گیری در ایران با فناوری بلاک چین انجام شود .رای ها تنها در عرض یک ساعت بعد از اتمام رای گیری بدون نیاز به نیروی انسانی شمارش خواهد شد و به دلیل اینکه این کار روی بلاک چین انجام شده است ، هیچ گونه خطا یا تقلبی در آن امکان پذیر نیست.

به همین دلایل بیت کوین به سرعت محبوب شد و با سرعت به سمت قله های ارزش اقتصادی در حال حرکت است. بیت کوین بدون نیاز به ثبت نام و یا شرکت های واسطه می تواند تراکنش ها را خیلی سریع و راحت انجام دهد. امروزه فروشگاه ها و شرکت های بزرگ جهان قابلیت خرید با بیت کوین را فراهم کرده اند و یا در شرف پذیرش آن هستند.

تفاوت ارز دیجیتال و بلاک چین در چیست ؟

ارزهای دیجیتال نوعی از پول‌های دیجیتالی هستند که در شبکه‌ای توزیع‌شده از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر خلاف سیستم‌های بانکی، تراکنش‌ آن‌ها برای همه قابل مشاهده و رهگیری است. انتقالاتی که در ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرد به واسطه‌ها نیازی ندارد. این ارزها که از رمزنگاری برای امن کردن مبادلات سیستم اقتصادی خود استفاده می‌کنند، یکی از کاربردهای بلاک چین در زمینه اقتصادی و مالی به حساب می‌آیند.

معرفی بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال واقعی موجب شد تا سال‌ها بعد مفهوم بلاک چین از دل آن استخراج شود و پس از آن مفهوم جامع‌تری به نام دفترکل توزیع شده به وجود آید.

مرورگر بلاکچین چیست ؟

مرورگر بلاکچین Blockchain Explorer در اصل یک موتور جستجو برای بلاکچین است. در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، ابزاری در اختیار کاربران قرار می گیرد که می تواند اطلاعات مختلف مرتبط با تراکنش ها در بلاکچین و کیف پول خاص را بدست آورند. جزئیاتی که در اختیار کاربران قرار می گیرد می تواند شامل مبالغ مربوط به تراکنش ها، وضعیت تراکنش های مختلف، منابع و مقصد وجوه باشد.

یک مرورگر بلاکچین Blockchain Explorer به کاربران کمک می کند تا تمام تراکنش های موجود در بلاکچین عمومی را به راحتی مشاهده کنند.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️