|
Ethereum ETFs
|

شبکه های ارزهای دیجیتال

شبکه ارز دیجیتال

انواع شبکه های بلاک چین و ویژگی آن ها

از معروفت ترین شبکه های ارز های دیجیتال می شود به شبکه سلو (Celo)، شبکه ترون (TRC20)، شبکه پالیگان (Polygon)، شبکه بایننس اسمارت چین (BEP2)، شبکه اتریوم (Ethereum)، شبکه تومو (Tomo Chain)، ایکس دای (xDAI)، سولانا (Solana) و… نام برد که ادامه به توضیح شبکه و ویژگی های تعدادی از آن ها می پردازیم.

شبکه بلاک چین ترون (TRC20)

ترون (TRON) یکی از محبوب ترین ارز های دیجیتال به شمار می آید، که در چند سال گذشته توجه زیادی را به خودش جلب کرده است. این ارز دیجیتال شبکه بلاک چین اختصاصی خود را دارد و بر روی شبکه دیگری مانند اتریوم قرار نگرفته است، این شبکه یکی از شبکه های قدرتمند و توانا به شمار می رود و کاربرد های گسترده ای دارد،

این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۶ توسط جاستین سان ایجاد شد، این شبکه به صورت اثبات سهام، خود را پایدار نگه می دارد و از سه لایه تشکیل شده است، یک از مزایای این شبکه کارمزد پایین آن محسوب می شود و همین موضوع سبب ایجاد پروژه ها و ارز های دیجیتال مختلفی بر روی این شبکه شده است.

این شبکه انتقال دارایی های دیجیتال را با کارمزد بسیار پایین ممکن کرده است، ترون یکی از پروژه هایی است که توانسته به مسیر خود در جهت ایجاد یک اکوسیستم توانا ادامه دهد. شبکه ترون بر پایه زبان جاوا ایجاد شده است که در ادامه امکان تلفیق با زبان های دیگر نیز وجود دارد. این پروژه به صورت غیر متمرکز فعالیت می کند.

تراکنش در این شبکه با سرعت بسیار بالایی انجام می شود و واسطه ای برای انجام این تراکنش ها نیاز نیست، فرستنده و دریافت کننده به سادگی هرچه تمام تر تراکنش را عملی می کنند. این شبکه امکان استخراج ارز دیجیتال را برای کاربران فراهم نکرده است و از طریق عرضه های محتاع ارز را به جریان بازار تزریق می کند.

شبکه ترون

 

شبکه بلاکچین پالیگان (Polygon)

شبکه پالیگان که در گذشته ماتیک نتورک (MATIC) نامیده می شد، یک شبکه برای افزایش مقیاس پذیری شبکه اتریوم است، این شبکه برای توسعه زیرساخت های شبکه اتریوم تشکیل شده است، در حقیقت اتریوم به دلایل مختلفی از مقیاس پذیری اندکی برخوردار است و این عوامل سبب افزایش کارمزد های این شبکه و کندی انجام تراکنش ها شده است.

پولیگان دارای یک ارز اختصاصی به نام ماتیک نیز است و امکان ثبت و فروش ان اف تی ها یا همان توکن های غیر قابل معاوضه را بدون پرداخت هزینه ای ممکن کرده است. این شبکه را یک چهار چوب انعطاف پذیر به نام پولیگان اس دی کی کمک می کند که سبب ایجاد اپلیکیشن های مختلفی در این اکوسیستم می شود.

شبکه پولیگان اتریوم را به یک سیستم چند زنجیره ای مبدل می کند که توانایی های بسیار زیادی به آن اضافه می کند. یکی از مزیت های این شبکه دارا بودن امنیت و آزادی موجود در شبکه اتریوم است. این شبکه در جهت ایجاد تراکنش هایی امن و راحت حرکت می کند و قرارداد های هوشمند را نیز بسیار منعطف تر از گذشته کرده است. ویژگی های مختلفی سبب نوآوری در ساختار ویژه آن شده است و باعث انتقال تراکنش ها به خارج از شبکه می شود.

شبکه اسمارت چین (BEP2)

شبکه اسمارت چین یکی از شبکه های بلاک چین به شمار می آید که توسط صرافی بایننس ایجاد شده است این شبکه در جهت رفع نواقص شبکه های پیشین ایجاد شده است و کاربران را به استفاده از خدمات ویژه خود ترغیب می کند. شبکه اسمارت چین در سال ۲۰۱۹ به وجود آمد، این شبکه دارای یک توکن اختصاصی به نام بایننس کوین (BNB) است و هدف آن فراهم کردن یک بازار غیر متمرکز برای انجام تبادل هایی در خصوص دارایی های دیجیتال است.

این شبکه تمام تلاش خود را در به کار گرفته تا یک پلتفرم چند جانبه برای پوشش تمام جنبه های بازار کریپتو کارنسی ها است. این زنجیره هوشمند به دلیل فراهم کردن یک پلتفرم مناسب برای اجرای قرارداد های هوشمند طراحی شده است، شبکه اسمارت چین به دنبال جایگزینی شبکه اتریوم است و این فرایند را با ارائه پروتکل های مالی اجرا می کند. بایننس به دنبال ایجاد یک انقلاب در سیستم های غیر مالی متمرکز است.

این شبکه پایداری خود را از طریق اثبات سهام عملی می کند و این شبکه بستر مناسبی برای اکسچنج های متمرکز و غیر متمرکز و مارکت پلیس های مختلف به حساب می آید. شبکه اسمارت چین کاربرد های دیگری نیز دارد که از آن ها می توان به ریالیتو، چپل، چین لینک، بند پروتکل و سوایپ اشاره کرد.

شبکه بلاک چین سلو (CELO)

شبکه سلو یک از پروژه های بزرگ بلاک چین به شمار می آید، این شبکه برای نزدیک کردن گوشی های هوشمند به جهان بلاک چین و ارز های دیجیتال ایجاد شده است. این پروژه به دنبال فراهم سازی شرایطی برای ساده سازی فرایند های مالی در جهان کریپتوکارنسی ها است. توسعه بستری مناسب برای ورود افراد به حوزه بلاک چین هدف اصلی این پروژه است.

گوشی های هوشمند یکی از ابزارهایی است که سبب فراگیری بلاک چین در میان افراد می شود از این رو تمرکز بر روی این دیوایس های هوشمند گام مهمی در جهت گسترش کریپتو کارنسی است.

یکی از اقدامات این شبکه از میان بردن آدرس های طولانی کیف پول های ارزهای دیجیتال به نام مخاطبان است. فناوری های متفاوتی همچون اثبات توسط دانش صفر سبب بهینه سازی خود شده است، این بهینه سازی سبب می شود افرادی که از اینترنت نامناسب نیز برخوردار هستند، بتوانند از این پلتفرم استفاده کنند. یکی دیگر از کاربرد های این شبکه پشتیبانی از استیبل کوین های مختلف است. سلو دو استیبل کوین سی یورو و سی دلار cUSD را پشتیبانی می کند.

شبکه اتریوم (ethereum)

شبکه بلاک چین اتریوم به عنوان بزرگ ترین، کاربردی ترین و خوش سابقه ترین شبکه بلاکچین شناخته می شود. این شبکه بستر اصلی ارز دیجیتال اتریوم به شمار می آید، یکی از دلایلی که سبب گسترش این شبکه بلاک چینی شده است فراهم کردن زیرساخت و بستری مناسب برای اجرای پروژه های مختلف است‌. این شبکه در کنار شبکه بلاک چین بیت کوین از قدیمی ترین شبکه ها در جهان کریپتوکارنسی ها به حساب می آید و خدمات متنوعی را به کاربران ارائه می دهد.

عرضه اولیه بسیاری از ارز های دیجیتال، ایجاد توکن های غیر قابل معاوضه و اجرای تراکنش های مالی تنها بخشی از خدماتی است که این شبکه قادر به ارائه آن ها است. هدف شبکه اتریوم راه اندازی مسیر مشخصی برای اجرای قرارداد های هوشمند است، ارز دیجیتال اتریوم که رتبه دوم را بعد از بیت کوین دارا می باشد ارز بومی این شبکه محسوب می شود. ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۵ این شبکه را بنا نهاد و توانست مسیر تازه ای را ایجاد کند.

بسیاری از پروژه ها و ارز های دیجیتال مطرح بر روی این شبکه قرار دارند و از امکانات آن استفاده می کنند، این شبکه به دلایل مختلفی از جمله کاهش مقیاس پذیری با توجه به استقبال و استفاده از آن، با مشکلات مختلفی از جمله افزایش کارمزد تراکنش ها و کاهش سرعت مواجه شده است از این رو به دنبال راهی برای رفع این مشکلات است و با راه اندازی شبکه ماتیک سعی بر بهبود شرایط دارد‌. این شبکه در جهت جلوگیری از آسیب به محیط زیست سعی در تغییر نحوه پایداری خود از اثبات کار به اثبات سهام می کند.
بسیاری از مارکت پلیس ها از این شبکه بلاک چین برای ثبت تراکنش هایی همچون ایجاد ان اف تی ها (NFT) یا همان توکن های غیر قابل تعویض استفاده می کنند. این شبکه در حال نزدیک شدن به تجربه یک دهه فعالیت در حوزه بلاکچین است.

شبکه تومو (TOMO)

شبکه بلاک چین تومو در سال ۲۰۱۸ ایجاد شد، کاربرد اصلی این شبکه برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری شبکه های بلاکچین است، این شبکه و ارز بومی آن تومور در جهت رفع نواقص شبکه هایی همچون اتریوم ایجاد شده اند، این شبکه امکان انجام بیش از چند هزار تراکنش را در ثانیه ایجاد کرده است و پایداری خود را از طریق اثبات سهام و استیک ارز تومور ایجاد می کند.

یکی از دلایل موفقیت این شبکه عملکرد مناسب آن در افزایش میزان مقیاس پذیری است. تیم اصلی هدایت کننده آن افراد با تجربه و مشهوری در زمینه بلاک چین هستند و توانسته اند به بهترین شکل این پروژه را مدیریت کنند. عرضه این ارز از طریق استخراج صورت نمی گیرد و از این رو دوست دار محیط زیست به شمار می آید. ارز تومو نیز در معتبر ترین صرافی های بین المللی لیست شده است و افراد زیادی به خرید و فروش آن اقدام می کنند.

برای ثبت نام در صرافی کوینکس اگر از اینترنت ADSL استفاده می کنید فیلتر شکن یا VPN خود را وصل نمایید، برای اینترنت خطوط موبایل مشکلی ندارد و بدون VPN می توانید وصل شوید. می توانید از کد دعوت ما (pc7a6) در هنگام ثبت نام در صرافی استفاده نمایید و از 10 درصد تخفیف در کارمزد معاملات بهره مند شوید.

ثبت نام در کوینکس

 

نتیجه

در انتها باید بگویم که شبکه های مختلف بلاک چین در حال پیشرفت و بروز رسانی هستند و همیشه خود را نسبت به گذشته بهبود می بخشند، آن ها تمام تلاش خود را می کنند تا نواقص پیشین را رفع کنند و از سرعت وعملکرد بالاتری برخوردار شوند. در این بین شبکه هایی مانند بلاکچین اتریوم و بیت کوین از قدیمی های این عرصه به شمار می آید. برخی دیگر نیز به تازگی پا به این میدان گذاشته اند و با امکانات گسترده خود سعی در بهبود عملکرد شبکه های بلاک چینی دارند.

روز به روز بر تعداد افرادی که از شبکه های بلاک چین استفاده می کنند اضافه می شود، از همین رو باید توانایی پاسخ دهی به نیاز های این کاربران را در خود ایجاد کنند. این شبکه ها کاربرد های گسترده ای دارند و خدمات مختلفی را ارائه می دهد، شبکه اتریوم گسترده ترین شبکه بلاک چین به شمار می آید و بیت کوین نیز اولین شبکه بلاک چینی در جهان ارز های دیجیتال است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

موفقیت آمیز بود!

تبریک، با موفقیت انجام شد، از همراهی شما سپاسگذاریم.❤️